Timetable

Below details the current timetable for the workshop. Please note that the times and sessions are currently subject to change. Links to the workshop/lecture content will be put up as soon as they are available.

Please note that we do not expect to have time to work on data sets generated by participants during the workshop. Our goal is to teach the SKILLS needed for analysis. However, once analysis of own data sets is complete participants are more than welcome to contact the faculty to discuss their results after the workshop.

Date Provisional title Room Session type Lead
Tuesday 25th Feb
7pm onwards Arrival and Welcome Buffet Solar Josie Paris and Sophie Shaw
Wednesday 26th Feb

Holand break out room

09:00-10:30 Introductory Presentation Upper Gatehouse Lecture Konrad Paszkiewicz, Josie Paris and Sophie Shaw
Introduction to Environmental Omics Upper Gatehouse Lecture Peter Kille
10:30-11:00 Coffee Ship studio
11:00-12:30 Getting onto the Amazon EC2 Cloud Upper Gatehouse Practical Sophie Shaw and Julian Catchen
Introduction to Unix Part One Upper Gatehouse Practical Julian Catchen and Konrad Paszkiewicz
12:30-14:00 Lunch Ship studio
14:00-16:00 Introduction to Unix Part One Upper Gatehouse Practical Julian Catchen and Konrad Paszkiewicz
16:00-16:30 Coffee Ship studio
16:30-18:00 Further Unix One Upper Gatehouse Practical Julian Catchen and Konrad Paszkiewicz
18:00-19:30 Dinner Solar
19:30-22:00 Bioinformatic Analysis of Illumina Sequencing Data for Comparative Genomics Upper Gatehouse Lecture David Studholme
Thursday 27th Feb

Holand break out room

09:00-10:30 Introduction to Unix Part Two Upper Gatehouse Practical Julian Catchen
10:30-11:00 Coffee Ship studio
11:00-12:30 Further Unix Two Upper Gatehouse Practical Julian Catchen
12:30-14:00 Lunch Ship studio
14:00-16:00 Modern Approaches to Sequencing Upper Gatehouse Lecture Konrad Paszkiewicz
16:00-16:30 Coffee Ship studio
16:30-18:00 Genomics workshop part one Upper Gatehouse Practical Konrad Paszkiewicz
18:00-19:30 Dinner Solar
19:30-21:00 Genomics workshop part two Upper Gatehouse Practical Konrad Paszkiewicz
21:00-22:00 Catch-up lab Upper Gatehouse Practical
Friday 28th February

Holand break out room

09:00-10:30 Genomics workshop part three Upper Gatehouse Practical Konrad Paszkiewicz
10:30-11:00 Coffee Ship studio
11:00-12:30 Genomics workshop part four Upper Gatehouse Practical Konrad Paszkiewicz
12:30-14:00 Lunch Ship studio
14:00-16:00 Genomics workshop part five Upper Gatehouse Practical Konrad Paszkiewicz
16:00-16:30 Coffee Ship studio
16:30-18:00 Introduction to RAD-seq Upper Gatehouse Lecture Bill Cresko
18:00-19:30 Dinner Solar
19:30-21:00 Introduction to RAD-seq Upper Gatehouse Lecture Bill Cresko
21:00-22:00 Catch-up lab Upper Gatehouse Practical
Saturday 1st March

Upper solar break out room

09:00-10:30 RAD-seq Workshop Upper Gatehouse Practical Julian Catchen
RAD-seq Tutorial Slides
10:30-11:00 Coffee Solar
11:00-12:30 RAD-seq Workshop Upper Gatehouse Practical Julian Catchen
12:30-14:00 Lunch Solar
14:00-16:00 RAD-seq Workshop Upper Gatehouse Practical Julian Catchen
16:00-16:30 Coffee Solar
16:30-18:00 RAD-seq Workshop Upper Gatehouse Practical Julian Catchen
18:00-19:30 Dinner Solar
Sunday 2nd March
08:00 – 09:00 Breakfast (please note later time)
10:00 – 10:30 Coffee (ALL GUESTS TO COLLECT PACKED LUNCHES – NO SEATED LUNCH AVAILABLE TODAY) Ship studio Free Day
10:30-16:30 Dynamic Adventure activities (spaces for 25 attendees) or own arrangements. Meet under the arch at 10:30 Free Day
Lunch – All guests will be provided with packed lunches for this day.
16:30 – 17:00 Coffee Ship studio Free Day
18:30 – 19:30 Dinner (please note later time) Solar
Monday 3rd March

Upper solar break out room

09:00-10:30 Linking the Microbiome to Disease Phenotypes Upper Gatehouse Lecture Jose Clemente
10:30-11:00 Coffee Ship studio
11:00-12:30 The Human Microbiome: Are We There Yet? Upper Gatehouse Lecture Jose Clemente
12:30-14:00 Lunch Ship studio
14:00-16:00 Introduction to QIIME  Upper Gatehouse Practical Daniel McDonald
16:00-16:30 Coffee Ship studio
16:30-18:00 Introduction to QIIME  Upper Gatehouse Practical Daniel McDonald
18:00-19:30 Dinner Solar
19:30-21:00 QIIME Tutorial Continued Upper Gatehouse Practical Daniel McDonald
21:00-22:00 Catch up lab Upper Gatehouse Practical
Tuesday 4th March

Upper solar break out room

09:00-10:30 Next Generation Sequencing Platforms, Errors, and Diversity Estimation Upper Gatehouse Lecture Chris Quince
Multivariate statistics for microbial community analysis
10:30-11:00 Coffee Ship studio
11:00-12:30 Clinical metagenomics Upper Gatehouse Lecture Nick Loman
12:30-14:00 Lunch Solar
14:00-16:00 Whole genome metagenomics workshop part 1 Upper Gatehouse Practical Nick Loman
Introduction to R Upper Gatehouse Practical Chris Quince
16:00-16:30 Coffee Ship studio
Whole genome metagenomics workshop part 2  Upper Gatehouse Practical Nick Loman
18:00-19:30 Dinner Solar
19:30-21:00 Whole genome metagenomics workshop part 3 Upper Gatehouse Practical Nick Loman
21:00-22:00 Catch up lab Upper Gatehouse Practical
Wednesday 5th March

Upper solar break out room

09:00-10:30 Transferring Files to and from the Cloud Upper Gatehouse Practical All
10:30-11:00 Coffee Ship studio
11:00-12:30 Open workshop/Group Discussions Upper Gatehouse Practical All
12:30-14:00 Lunch Solar
14:00-15:30 Open workshop/Group Discussions Upper Gatehouse Practical All
15:30-16:00 Coffee Ship studio
16:00-18:00 Open workshop/Group Discussions Upper Gatehouse Practical All
19:30 till late Dinner and end of workshop party Solar Sophie Shaw and Josie Paris
Thursday 6th March
07:30 – 09:30 Breakfast and departure – check out by 10:00

Leave a Reply